DUYURULAR

Japonya İle "Serbest Ticaret" Masada

17.06.2019

Bakan Pekcan, Japonya’nın Tsukuba şehrinde gerçekleştirilen G20 Ticaret ve Dijital Ekonomi Bakanları toplantısına ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.
Toplantılar kapsamında önemli oturumlara katıldıklarını ve verimli görüşmeler gerçekleştirdiklerini dile getiren Pekcan, Türkiye’nin sürdürülebilir, kapsayıcı, kural bazlı, adil ve serbest ticaretten yana olduğunu vurguladı.


G20 temasları kapsamında Kanada Ticaret ve İhracatın Çeşitlendirilmesi Bakanı Jim Carr ile Ortak Ekonomik ve Ticari İşbirliği Komitesi (JETCO) mutabakat zaptını imzaladıklarını hatırlatan Pekcan, "Bu anlaşma sadece siyasi düzeyde değil, aynı zamanda iş dünyası açısından da önemli bir platform olacak. Bu kapsamda karşılıklı ticaretimizin ve yatırımlarımızın artırılması yönünde çalışmalarımız sürüyor." ifadesini kullandı.
Bunun yanı sıra Güney Kore Ticaret Bakanı ile de bir araya geldiğini anlatan Pekcan, Türkiye’nin Güney Kore ile STA anlaşmasının bulunduğunu, ikili ticareti daha dengeli bir yapıya kavuşturmak için bir yol haritası tespit edildiğini, Koreli Bakan ile teknik çalışmaların ardından sonbaharda da tekrar bir araya geleceklerini kaydetti.


-Japonya ile STA görüşmeleri hız kazandı
Pekcan, Japonya Ekonomi Ticaret ve Sanayi Bakanı Hiroshige Seko ile de oldukça verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini söyledi.


İki ülke arasındaki ticaret hacminin geçen yıl 4,6 milyar dolar olduğunu belirten Pekcan, son zamanlarda bu ilişkilerde artış eğilimine rağmen ikili ticarette bir dengesizliğin söz konusu olduğunu dile getirdi.


Hedef pazarlardan Japonya ile ticareti dengeli bir şekilde arttırmak istediklerini vurgulayan Pekcan, Japonya ile özellikle Serbest Ticaret Anlaşması (STA) üzerinde çalıştıklarını ve son zamanlarda bu çalışmaların daha da yoğunlaştığını bildirdi.
Bakan Seko ile Davos Zirvesinde biraraya geldiklerini, Paris’te gerçekleştirilen OECD Toplantılarında da görüştüklerini ifade eden Pekcan, ayrıca teknik delegasyonun 21-24 Mayısta Japon heyetiyle bir çalışma gerçekleştirdiğini söyledi.


Heyetlerin 17 Haziranda tekrar bir araya geleceğine işaret eden Pekcan, “STA görüşmelerinde her ülkenin hassas olduğu noktalar bulunuyor. Siz kendi ülkeniz için en iyisini istiyorsunuz, karşı taraf da kendi ülkesi için en iyisi istiyor. Dolayısıyla ortak bir noktada adım adım ilerliyoruz ama çok sıkı takip ediyoruz. Serbest Ticaret Anlaşması, Türk ve Japon firmalarının Türkiye’de ve Japonya’da daha fazla yatırım yapmalarını ve her iki ülkenin ürünlerinin daha rahat pazar bulmasını sağlayacak. STA imzalanması halinde Türkiye global ölçekte üretim yapan Japon firmalarının değer zincirlerinde yer almış olacak.“ dedi.


-Brexit sonrası yol haritası için İngiltere Ticaret Bakanı ile görüşeceğiz
Diğer taraftan Brexit sonrası ticarette yol haritasını belirlemek üzere İngiltere Ticaret Bakanı Liam Fox ile görüştüklerini anlatan Pekcan, “Sayın Bakan 17 Haziran’da Ankara’ya gelecek, ortak bir çalışmamız olacak. İkili ticaret ve yatırım ilişkilerimizi Brexit dahil güncel gelişmeler ışığında değerlendireceğiz ” şeklinde konuştu.


İngiltere’nin Türkiye’nin ticaret fazlası verdiği, en fazla ihracat yaptığı ikinci ülke olduğuna dikkati çeken Pekcan, şöyle devam etti:
“İngiltere bizim için önemli bir ülke. Anlaşmasız ayrılık olursa AB ile olan Gümrük Birliği anlaşmasından dolayı bazı sıkıntılar olabilir. Dolayısıyla kural bazlı çalışmamıza devam ederek, hem de ticaretimizin çok fazla engellenmemesi için neler yapabiliriz bu doğrultuda kendileri ile görüşeceğiz.”


-"Rusya ile sebze ve meyve ihracatındaki hassasiyetlerimizi dile getirdik”
Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Oreşkin ile görüşmesine de değinen Pekcan, iki ülke arasındaki ticareti daha dengeli hale getirmek için görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi. Pekcan, şunları kaydetti:


“Rusya’ya ihracatta özellikle meyve ve sebzedeki geri dönüşler noktasındaki hassasiyetlerimizi dile getirdik. Vize serbestisi konusunu da tekrar gündeme aldık. Rusya ile 25 -26 Temmuzda KEK toplantımız var, Rusya’nın Enerji Bakanı Alexander Novak ile ben de KEK eş başkanıyım. Rusya’ya 3 Nisanda bir ön çalışma için gitmiştim. 8 Nisan’da da Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in başkanlıklarında düzenlenen 8. Üst Düzey İşbirliği Konseyi Toplantısına katılmış, iki ülkenin iş adamları ile biraraya gelmiştik. Orada Bakan Novak ile beraber her sektörde çalışma gruplarının aktifleştirilmesini kararlaştırmıştık. Ticaret, yatırımlar ve bölgesel işbirliği, gemi ve yat sektör işbirliği, otomotiv ve makine gibi çalışma grupları bulunuyor. Bu çalışma gruplarının da ortak çalışmalarını 25 temmuza kadar tamamlamalarını bekliyoruz. Diğer taraftan karayolları nakliyelerinde kotalarda sıkıntı yaşıyoruz. Gelencik limanı 2 yıl süreyle bakıma alınıyor. İhracatçılarımız açısından alternatif ro-ro hattı oluşturmanın, Novorossisk limanının tam kapasiteyle çalıştırmanın ya da karayolu taşımacılığı kotalarını artırmanın da bu sorunun üstesinden gelmesine yardımcı olacağına inandığımızı kendilerine ilettik."